Pokud jde o bojovníky proti horečce bez předpisu, existují rizika a výhody jak pro ibuprofen, tak pro acetaminofen. Uznání obrázku: Tom Merton / OJO Images / GettyImages
Otevřete lékárničku a pravděpodobně najdete několik možností, jak snížit horečku. Láhve proti bolesti obsahující ibuprofen (jako je Advil nebo Motrin) a acetaminofen (Tylenol) jsou základem pro domácí léčbu. Ale nezáleží na tom, jaký lék na OTC léky proti horečce si vyberete?
Rozdělujeme nejlepší použití – a bezpečnostní obavy, které je třeba mít na paměti – těchto dvou snadno dostupných typů léků, které mohou pomoci zmírnit bolest a snížit horečku.
Získejte tipy, jak zůstat zdraví, bezpečí a rozumní během nové pandemie koronavirů.
Užívání přípravku Ibuprofen Worsen COVID-19 příznaky?
Léky proti bolesti obsahující ibuprofen se dostaly na titulky na začátku nové pandemie koronavirů, když článek v Lancet z března 2020 naznačil, že tyto léky mohou zvýšit riziko závažných příznaků COVID-19 u lidí již zatížených hypertenzí, cukrovkou nebo srdeční choroba. Mnozí to chápali tak, že acetaminofen bude lepší alternativou k horečce související s COVID-19.
Tyto obavy šly stranou, protože svět se dozvěděl více o COVID-19.
„Štěstí je, že neexistuje žádná asociace, která by dokázala, že ibuprofen zhoršuje COVID-19,“ říká Mike Sevilla, MD, praktický rodinný lékař v Salemu v Ohiu.
Užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen, není podle studie publikované v PLOS Medicine spojeno s vážnějšími výsledky u lidí s COVID-19. Studie zkoumala více než 9 000 dánských lidí s diagnostikovanou SARS-CoV-2 (virus, který způsobuje COVID-19) a zjistila, že užívání NSAID nezvyšuje míru hospitalizace, přijetí na jednotku intenzivní péče ani úmrtnost.
Někteří středně nemocní pacienti s COVID-19 jsou léčeni nitrožilními NSAID, jako je ibuprofen, říká MD Len Horovitz, plicní specialista v nemocnici Lenox Hill v New Yorku.
Co byste měli vědět o acetaminofenu
Nikdo přesně neví, jak acetaminofen funguje, ale jednou ze současných teorií je, že blokuje chemikálie zvané prostaglandiny, aby snížila bolest a nepohodlí, říká Dr. Sevilla. Prostaglandiny mohou přispívat k horečce a bolestem. Není to NSAID, a proto nepomáhá snižovat zánět.
Co to zachází
„Toto je oblíbené pro horečky a bolesti hlavy,“ říká Hugh Snyder, MD, lékař rodinné medicíny na Summit Springfield Family Medicine, součást Atlantického zdravotního systému, v New Jersey. „Není to tak účinné při snižování zánětu z poranění pohybového aparátu, jako jsou podvrtnutí nebo natažení.“
Podle Penn Medicine však někdy může pomoci léčit bolest z artritidy. Acetaminofen zmírní bolest a / nebo horečku po dobu 4 až 6 hodin podle Penn Medicine.
Výhody
Existuje několik výhod používání acetaminofenu oproti ibuprofenu. Za prvé jej lze podat o něco dříve v životě, říká Diana Graalum, PharmD, manažerka klinické farmacie ve společnosti MedSavvy, webové službě, která hodnotí možnosti léčby pro spotřebitele.
Acetaminophen může být používán u dětí mladších 6 měsíců, podle UnityPoint Health.
Může být použit až do okamžiku chirurgického zákroku u dětí, říká Nemocnice pro speciální chirurgii (HSS). To platí i pro dospělé a tento OTC lék je bezpečný i pro těhotné ženy.
Rizika a upozornění
Acetaminofen a ibuprofen mají velmi odlišné bezpečnostní profily založené na tom, jak tyto léky fungují v těle.
„Acetaminofen působí v játrech, a proto může způsobit poškození jater při užívání více než 4 000 miligramů (mg) denně,“ říká Rupal Mansukhani, PharmD, klinický farmaceut v Morristown Medical Center v New Jersey. Může také způsobit selhání jater, pokud se užije více než doporučená dávka najednou. „Pacienti s aktivním a závažným [jaterním] onemocněním nebo vážným [jaterním] poškozením by se měli vyhnout užívání acetaminofenu.“
Lidé, kteří pijí nadměrné množství alkoholu, by se měli také vyhýbat acetaminofenu, doporučuje Dr. Sevilla.
Acetaminofen může také interagovat s ředidly krve, stejně jako s určitými záchvaty a jinými léky. „U konkrétních léků by se pacienti měli obrátit na ordinaci svého rodinného lékaře,“ říká Dr. Sevilla.
Varování
Mnoho různých produktů obsahuje acetaminofen, včetně Excedrin, Midol, Pamprin, NyQuil, Mucinex, Sudafed a Theraflu, podle UnityPoint. Vždy si přečtěte štítky s léky, abyste se ujistili, že nepřekračujete denní dávku 4 000 mg. Tylenolové produkty obvykle obsahují 325 až 500 mg acetaminofenu na Penn Medicine.
Co byste měli vědět o ibuprofenu
Stejně jako acetaminofen, ibuprofen také působí na prostaglandiny, které říkají, že váš mozek cítí bolest, podle Johns Hopkins Medicine.
Funguje to ale trochu jiným mechanismem, říká Sandra Kemmerly, MD, systémová lékařka pro nemocniční kvalitu v Ochsner Health v New Orleans. Protože ibuprofen je NSAID, může snižovat nejen bolest a horečku, ale také zánět. To je jedna z věcí, díky kterým se liší od acetaminofenu. Aspirin a naproxen (Aleve) jsou také NSAID.
Co to zachází
Ibuprofen se nejlépe používá na horečku, bolesti hlavy, bolesti zad, menstruační křeče, bolesti zubů, artritidu, drobná poranění a záněty, podle Penn Medicine.
Výhody
Hlavní výhodou ibuprofenu oproti acetaminofenu je, že může potlačit zánět.
„Jednoduše řečeno, jedná se o skvělá protizánětlivá léčiva, která nejsou steroidy ani aspirinem,“ říká Dr. Snyder. (Jak steroidy, tak aspirin mohou mít závažné nežádoucí účinky). „Tato třída analgetik (léků proti bolesti) sníží bolest a horečku snížením zánětlivé reakce těla,“ dodává.
Motrin a Advil obecně obsahují 200 až 400 mg ibuprofenu. Podle Penn Medicine je maximální doporučená dávka 1 200 mg denně. Stejně jako acetaminofen, účinky obvykle trvají 4 až 6 hodin.
Rizika a upozornění
Ibuprofen by měl být na UnityPoint podáván pouze dětem ve věku nad 6 měsíců. A neměl by být použit do 72 hodin před operací. Není to také bezpečné pro ženy, které jsou těhotné nebo se snaží otěhotnět. Stejně jako acetaminofen může i ibuprofen interagovat s alkoholem a ředidly krve spolu s určitými léky na krevní tlak, jako je lisinopril.
Gastrointestinální účinky jsou častější u ibuprofenu.
Užívání ibuprofenu „může při užívání ve vysokých dávkách způsobit riziko krvácení ze žaludku nebo bolestí,“ říká Mansukhani. Pokud máte v anamnéze žaludeční vředy, gastrointestinální krvácení nebo srdeční onemocnění, držte se dál od tohoto léku proti bolesti a snižování horečky, říká Dr. Sevilla.
Měli byste si dokonce léčit horečku?
V lékařských kruzích se diskutuje o tom, zda vůbec léčit horečku. Koneckonců, je to zdravý signál, že se váš imunitní systém snaží bojovat s nemocí.
„Doporučuji léčit horečku buď ibuprofenem, nebo acetaminofenem, zejména u vysoce rizikových pacientů a pacientů s již existujícími chorobami,“ říká Dr. Sevilla. „Nedostatek léčby horečky může vyvolat nebo zhoršit chronické zdravotní stavy pacienta, jako je základní srdeční onemocnění nebo onemocnění plic.“
Pro lidi, kteří jsou jinak zdraví – kromě momentální horečky – je pro Mayo Clinic doporučením pro nízkou horečku odpočinek a tekutiny. Dospělí s horečkou nad 102 stupňů Fahrenheita mohou užívat OTC léky, aby zmírnili nepohodlí. U dospělých je horečka 103 stupňů F nebo přetrvávající nízká horečka, která se s domácí léčbou nezmiňuje, zavolat svého lékaře podle Americké akademie rodinných lékařů.
Který Fever-Fighter je lepší?
„Neexistují přímá srovnání, která by řekla, že jeden je lepší než druhý,“ při snižování horeček, říká Dr. Kemmerly. To zahrnuje příznaky COVID-19. Jak acetaminofen, tak ibuprofen jsou k dispozici v tabletách, kapslích, roztocích, taveninách a žvýkacích hmotách a jsou snadno použitelné, dodává Mansukhani.
Ibuprofen je samozřejmě lepší, pokud máte jakýkoli druh zánětu, jako je revmatoidní artritida, osteoartritida nebo migréna. Přichází však s dalšími vedlejšími účinky.
„Někteří lékaři prostě začnou s acetaminofenem kvůli nižšímu riziku nežádoucích účinků,“ říká Sherri Willard-Argyres, PharmD, klinický farmaceut s MedSavvy.
Nakonec může vaše rozhodnutí ovlivnit osobní preference spolu s tím, co nejlépe funguje s vašimi příznaky.
Můžete také střídat acetaminofen a ibuprofen, pokud nespadáte do skupiny, která by neměla používat jeden nebo druhý. „To, co někdy děláme s neutuchajícími teplotami, protože každý lék funguje na různých receptorech, se střídá po krátkou dobu, maximálně 24 až 48 hodin,“ říká Dr. Kemmerly.
Znepokojuje vás COVID-19?
Přečtěte si další příběhy, které vám pomohou zorientovat se v nové pandemii koronavirů:
- 8 mýtů o šíření a chytání choroboplodných zárodků, které potřebujete vědět
- Podrobný průvodce bezpečným smířením s blízkými osobně
- Jak špatné je to, že během uzamčení pijete více?